TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Równa PWr

Plan Równości dla PWr/Equality Plan for Wrocław Tech

Data: 22.11.2021

pobierz plan równościRektor prof. Arkadiusz Wójs podpisał „Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej na lata 2022-2024”, który opracował Zespół ds. Polityki Równościowej PWr. Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która przyjęła tego typu dokument.

Zgodnie ze swoim Statutem Politechnika Wrocławska jest uczelnią kształtującą postawy etyczne oparte na prawdzie, tolerancji, równości, otwartości oraz wolności intelektualnej, tj. na takich zasadach i wartościach, które są niezbędne do zrównoważonego rozwoju współczesnego świata. Równość, jako jedno z podstawowych praw człowieka, zostaje zatem uznana za istotną zasadę działania uczelni, która ma zapewnić każdej osobie uczestniczącej we wspólnocie akademickiej zarówno pełny i swobodny dostęp do pracy i edukacji, jak też równe traktowanie bez względu na jej status i cechy osobiste.

Głównym celem „Planu Równości dla Politechniki Wrocławskiej” jest promowanie równości i różnorodności jako tych zasad, które umożliwiają wszystkim osobom pracującym i studiującym na uczelni dobrostan, rozwój i wykorzystanie swojego potencjału oraz pogłębiają ich autonomię myślenia i działania. Równocześnie zwiększają bezpieczeństwo, upodmiotowienie i autonomię całego środowiska akademickiego.

Przyjęcie planu stanowi uzupełnienie i rozszerzenie zakresu działań prorównościowych i antydyskryminacyjnych, realizujących zobowiązania podjęte przez Politechnikę w związku z przyznaniem jej przez Komisję Europejską logo „HR Excellence in Research”.

W założeniu realizować ma on również zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie wdrożenia planu równości płci (Gender Equality Plan) w jednostkach badawczych.

Niezależnie od wypełnienia spoczywających na Politechnice zobowiązań, Plan odpowiadać ma także na potrzebę prowadzenia systematycznych działań na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i promocji równości, na którą wskazują wnioski z badań dotyczących zjawiska dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego na polskich uczelniach. Na potrzebę prowadzenia działań w tym zakresie wskazał także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Plan Równości jest efektem prac Zespołu ds. Polityki Równościowej uczelni powołanego zarządzeniem Rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusza Wójsa, 1 grudnia 2020 r. Dokument został opracowany na podstawie analizy podobnego rodzaju dokumentów obowiązujących na uczelniach polskich i europejskich oraz w oparciu o wyniki diagnozy przeprowadzonej na Politechnice w pierwszej połowie 2021 r.

Przeczytaj Plan Równości dla Politechniki Wrocławskiej na lata 2022-2024 »

Equality Plan for Wrocław Tech »

Zasady postępowania w przypadku zgłoszenia dotyczącego dyskryminacji na PWr »