TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Równa PWr

Dyskryminacja pośrednia

Dyskryminacja pośrednia lub instytucjonalna występuje wtedy, gdy w zasady funkcjonowania danych instytucji zostaje wpisany nierówny podział praw, obowiązków i możliwości pomiędzy jednostki i grupy. To sytuacja, gdy przepisy prawa, różne regulacje, kryteria albo powszechnie akceptowana praktyka życia społecznego doprowadza do nierównego traktowania wybranych osób w porównaniu do innych w podobnej sytuacji. Niektóre przepisy mogą wydawać się niedyskryminujące i neutralne, czyli niemające nic wspólnego z kategorią pochodzenia etnicznego, wyznania, płci, niepełnosprawności, tożsamości płciowej, itd., jednak stosowanie ich może doprowadzić do nierównego traktowania określonej grupy.

Przykład: Nakazywanie student(k)om z trudnościami z komunikacją w mowie podchodzenia do klasycznego egzaminu ustnego, ponieważ tak zostało zapisane w karcie przedmiotu (o ile nie jest to wymagane charakterem przedmiotu).

Przykład: Nieumożliwianie student(k)om transpłciowym posługiwania się imionami zgodnymi z ich tożsamością na uczelnianych platformach internetowych.

Politechnika Wrocławska © 2024