TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Równa PWr

Dyskryminacja a mobbing

Dyskryminacja i mobbing choć są bliskimi sobie zjawiskami, które objawiają się w podobny sposób, nie są jednak tym samym. Dyskryminacja jest dyskryminacja jest łamaniem zasady równości i oznacza przemoc wobec osoby ze względu na jej prawnie chronioną cechę (np. płeć, niepełnosprawność). Mobbing natomiast może mieć różne przyczyny i uwarunkowania, niemniej ujawniająca się tu agresja nie jest motywowana niechęcią wobec przedstawicieli stygmatyzowanej grupy. Co więcej, w przeciwieństwie do dyskryminacji, która nie musi być zamierzona i której przejawem mogą być już pojedyncze działania, o mobbingu możemy mówić dopiero w przypadku działań długotrwałych i celowych. Ostatecznie, mobbing pojawia się w środowisku pracy, a dyskryminacja może mieć miejsce w różnorodnych przestrzeniach zależności społecznych.

Przez mobbing rozumie się na ogół działania o znamionach prześladowania, nękania i/lub przemocy psychicznej wobec pracownika w miejscu pracy. Art. 94 [3] § 2 Kodeksu pracy definiuje go jako:

działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Mobbing to zatem te zachowania, które celowo wywołują u pracownika poczucie niższości, wykluczenia, izolacji, utraty poczucia własnej wartości. Będzie to np. ciągłe i nieuzasadnione krytykowanie, wyśmiewanie, poniżanie, ignorowanie, rozsiewanie plotek, zmuszanie do wykonywania cięższych prac lub prac przewyższających możliwości danej osoby co ma dowodzić jej niekompetencji zawodowej.

Uwaga: Mobbing nie jest dyskryminacją. Jeśli jesteś pracowniczką/kiem Politechniki Wrocławskiej i uważasz, że padłaś/eś ofiarą mobbingu, zalecamy zwrócenie się z problemem do Rektora w formie pisemnej zgodnie z procedurą opisaną w załączniku do Zarządzenia wewnętrznego 88/2015. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić i potrzebujesz informacji, porady, pomocy, zwróć się  Katarzyny Roznerskiej (osobiście: pok. 105, bud. A-1, telefonicznie: 71/320-33-09 lub mailowo: katarzyna.roznerska@pwr.edu.pl).

Politechnika Wrocławska © 2024